4-9 Aylık Bebekler Nasıl Beslenmelidir?

4–9 AYLIK BEBEKLERDE BESLENME NASIL OMALIDIR?

Bebeğinizin hareketleri her geçen gün daha artmakta ve enerji ihtiyacı da artmaktadır. Onun için 4-6 ay arasında bebeğinizi çok iyi gözlemlemelisiniz.

Ek besinlere ne zaman geçilmeli?

Anne sütünüz 6. ayın sonuna doğru yetmeyebilir.

  • Bebeğinizde normalde olmayan bir huzursuzluk gözlemliyorsanız.
  • Emdikten çok kısa süre sonra bile emmek istiyorsa,
  • Gece uykularında çok kısa aralıklarla uyanıyorsa
  • En önemlisi tartıda artış gözlemlemiyorsanız doktorunuza ek besinlere geçiş için başvurma zamanı gelmiş olabilir.

Yalnız anne sütü ile beslenen bebeklerde ek gıdalar en erken 4. aydan sonra başlanır. 4–6 ay arasında anne sütü ile bebek yeterli kilo alıyorsa anne sütü ile beslemeye devam ediniz ve ek besinlere 6. aydan sonra başlayınız.

Bu dönemde çocuğunuza verdiğiniz ek gıdaların anne sütünün tamamlayıcısı olduğunu unutmayınız.

Ek gıdaya geçişte, özellikle katı gıdaların ilk başlandığı dönemde bebekler dilleri ile besinleri itebilir. İstem dışı yaptıkları bu hareket genellikle 6. aydan sonra düzelir. Bebeğiniz ek gıdaları sevmedi diye kendinizi üzmeniz yersiz olur. Ek gıdalarda da bebek çocuk eğitiminin her kapıyı açan anahtarı sabırlı olmayı asla unutmayınız.

Bebeğiniz mamayı istemiyorsa oyunla ilgisini dağıtmaya çalışınız,

İstemiyorsa zorlayıcı olmayınız

Yemeği aynı masada, aynı kişinin yedirmesi,

Bebeğinize bu durumda sabırla yaklaşmanız yemek saatinde oyuncaklarla ve oyunlarla eğlenceli hale getirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Verdiğiniz ek gıdayı yukarıdaki şemaya göre ve zamana yayarak alıştırmak yeme alışkanlığının sağlıklı ve mutlu gelişmesi için çok çok önemlidir.

Çocukların beslenme durumu en iyi vücut tartılarının artışı ile değerlendirilir. Bunun için çocuğunuzu düzenli sağlık kontrollerine götürerek büyüme ile izlenmesini sağlayınız.

 

EK BESİNLER: Bu dönemde verilecek ek besinler meyve suy u veya püresi, sebze çorbası veya püresi, muhallebi, yoğurt, peynir, reçel, bisküvi, ekmek, yumurta, dograyıcıda çekilmiş ceviz, fındık gibi yiyecekleri içerir. Ek besinler kaşıkla veya bardakla az miktarda başlanarak verilir, daha sonra öğün haline getirilir.

— Yeni deneyeceğiniz yiyecekleri bebeğiniz açken alışık olduğu yiyeceklerden önce veriniz.

— Ek besinlerin hepsini aynı haftada başlamayınız. Yeni besinleri en az bir hafta aralıklarla çocuğunuzun beslenmesine ekleyiniz.

— Yeni verilecek yiyeceklerin alerji yapıp yapmadığına dikkat ediniz. Şüphelenilen gıda çocuğa verilmediği zaman belirtilerin geçip geçmediğini kontrol ediniz.

— Bebeğinize hiçbir zaman şekere ya da reçele batırılmış yalancı emzik vermeyin.

— Çocuğunuzun hoşlanmadığı önemli yiyecekleri 2–3 hafta aralıklarla zaman tekrar vermeyi deneyiniz.

— Bebeğinize vereceğiniz tüm yiyeceklerin taze ve pişmiş olmasına dikkat ediniz.

 

Meyve suyu ve meyve püresi:
Elma, şeftali, üzüm, mandalina gibi meyvelerin suları, 1–2 tatlı kaşığından başlanarak verilir ve yavaş yavaş arttırılır (anne sütü almayan çocuklarda daha erken başlanabilir). Bir seferde en fazla 50 ml (yarım çay bardağı) verilir.

Hazırlanışı: çocuğa ilk verilecek meyve mevsimine göre elma veya şeftalidir.
Meyveler iyice yıkanır, kabukları soyulur, cam rendede rendelenir. Temiz bir tel süzgeç veya bu iş için ayrılmış tülbent ile süzülerek suyu elde edilir. Meyve suyuna başlandıktan 1–2 hafta sonra muz ve diğer meyveler püre şeklinde verilebilir. Günde bir veya iki kez öğün aralarında olmak üzere
yarım muz veya orta büyüklükteki bir meyve verilebilir. Meyve suyu ve pürelerine şeker eklenmemelidir. Meyve püreleri yoğurt ile karıştırılarak bir öğün olarak verilir. Muzun fazla tüketilmesinin kabız yaptığı unutulmamalıdır.

Muhallebi:
4–6 aylıkta başlanır. Genellikle akşam öğünü olarak 18:00–20:00 saatleri arasında verilir. Muhallebi bebeğin kendi formül mamasıyla hazırlanabilir.

Hazırlanışı:
Formül mama ile:1 su bardağı su ve yaklaşık 3 tatlı kaşığı pirinç unu karıştırılarak su muhallebisi yapılır. Ateşten indirilir, hafif soğuduktan sonra 6 ölçek mama toz halinde katılır. Gerekirse tel süzgeçten geçirilir.
Pastörize süt ile: 1 su bardağı pastörize inek sütü, yaklaşık 3 tatlı kaşığı pirinç unu, 2 tatlı kaşığı şeker ile yapılır. Pirinç unu soğuk sütün bir kısmı ile iyice ezilir. Kalan süt eklenir ve karıştırılarak pişirilir. İnmeye yakın şeker eklenir.

Yoğurt:
Yoğur ek besine geçerken çok öenmli bir gıdadır.
Evde yoğurt yapılması tavsiye edilir, eğer yapılamıyorsa çocuklar için pastörize olarak üretilen yoğurtlar da kullanılabilir. Evde yaptığınız yoğurtları bebekler için üretilmiş özel yoğurtlardan ya da prebiyotik içeren yoğurtlardan mayalamanız faydalı olacaktır.

Hazırlanışı: Süt kaynatılır (uzun süre olmayacak şekilde),daha sonra ılıyana kadar bekletilir..1 litre süt içine 1-2 çorba kaşığı içinde sulandırılmış 1 çorba kaşığı yoğurt maya olarak eklenir ve yavaşça karıştırılır. Hareket ettirmeksizin sıcak bir yerde 6-10 saat bekletilir. Meyve püreleri yoğurda katılarak meyveli yoğurtlar elde edilebilir.

Sebze çorbası ve püresi:
5–6. aylarda muhallebiye başlandıktan 1–2 hafta sonra (ancak iyi kilo alan bebeklerde muhallebiden önce) genellikle öğle öğününde, 1–2 tatlı kaşığından başlanarak yavaş yavaş arttırılarak verilir.

Örnek Çorbalar: 4 su bardağı su, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates, 1 tatlı kaşığı pirinç konarak 45–50 dakika ağzı kapalı kapta pişirilir. Düdüklü tencerede pişirecekseniz bir su bardağı su ile 15 dakika pişirmek yeterlidir. Tel süzgeç veya blenderden geçirilir. Bu sulu çorba önce yarım çay bardağı ile başlanır, çocuğun isteğine göre yavaş yavaş arttırılarak verilir. Dayanacak miktarda yiyebilene dek öğünler anne sütü ile tamamlanır.
Yukarıdaki gibi daha az su ile 1 çay kaşığı zeytinyağı ya da bir fındık büyüklüğünde tereyağı konarak pişirilir. Havuçlar, patatesler tamamıyla ezilerek püre haline getirilir.
Mevsim sebzeleri eklenerek içerik zenginleştirilir. Küçük kaplarda 1–2 gün buzdolabında saklanabilir. Ancak yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, maydanoz, pazı vb.) günlük eklenip hemen tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebze içeren çorbalar bir kereden fazla ısıtılmamalıdır. Hazırlanan sebze püresine tepeleme bir çorba kaşığı kıyma (3 kez çekilmiş) eklenebilir. Sebze püresi hiçbir zaman sadece et suyu ile hazırlanmamalı, et pürenin içinden çıkarılmamalıdır. Et suyu, kemik, ilik suyu gibi besinlerin sanıldığının aksine et kadar besleyici özelliğinin olmadığı unutulmamalıdır.

Hazırlama ve saklama süresince alimünyum ve sırrı kaçmış kaplar kullanılmamalıdır.

Kahvaltı:
Çocuk yukarıdaki besinlere alıştıktan sonra kahvaltıya başlanır.

Hazırlanışı:
Formül mama, bulunamıyorsa pastörize inek sütü ya da meyve suyu, peynir, reçel ya da pekmez, ekmek ya da bebe bisküvisi ile hazırlanır. Tuzu çıkartılmış peynir ve reçel süt içinde ezilir ve karışıma bisküvi ya da ekmek içi katılır, Önce 1–2 tatlı kaşığı olarak başlanır ve miktarı giderek arttırılır. Alerji yapma özelliği ve botulizm denilen bir hastalığın mikroplarını taşıma ihtimali nedeni ile 1 yaşından önce bal verilmemelidir. Kahvaltıya arzu edilirse 1 çay kaşığı tereyağı eklenebilir. Eğer kabızlık problemi varsa gül ya do kayısı reçeli ya da yulaf ezmesi çok güzel sonuçlar verecektir.Ceviz, fındık gibi kuruyemişler rendelenirse folik asit yönünden zenginleştirilmiş olur.

Yumurta: Katı pişmiş yumurta sarısı, çocuk kahvaltıya alıştıktan sonra 1 çay kaşığı olarak beslenme programına eklenir, yavaş yavaş miktarı arttırılır. Bir haftanın sonunda bebek tam bir yumurta sarısını yiyebilir. Yumurta sarısı tifo
mikrobu taşıyabilmesi nedeniyle tam olarak pişirilmelidir.

Et:
Yukarıdaki beslenme programına 7.-8. aylarda 1 tepeleme çorba kaşığı pişmiş kıyma veya orta boy ince bir biftek veya derisiz tavuk ya da hindi eti parçası hazırlanan sebze püresine eklenir.

Tahıllı çorbalar:
Çocuğa değişik tatları öğretmek açısından 7-8. ayda mercimek, yoğurtlu yayla, acısız tarhana çorbaları verilebilir, yine aynı şekilde baharat içermeyen ev halkı için pişirilmiş çorbalar çocuğa verilebilir. İlk pişmiş taze halinden 1 kase alınıp içine et ya da kıyma katılarak içirilebilir. (Peynir rendelenebilir.)

Köfte:
Baharatsız olarak hazırlanmış ızgara köfte veya terbiyeli-sebzeli köfteler 9.ayda verilebilir. .,

Pilav, makarna veya kıymalı dolmalar: 8. aydan sonra yoğurtla karıştırılarak verilebilir.

Su: Genel olarak 8. aydan itibaren bebeklerin hareketleri artar. Öğün aralarında susayabilirler.

Balık (kılçıksız): 8. ayda öğle öğünlerinde püre şeklinde et yerine değiştirilerek verilebilir.

Karaciğer: 7. ayda öğle öğünlerinde et ile değiştirilerek 15 günde 1 kez olmak üzere verilebilir.

Hazırlanışı: Kuzu, koyun, dana veya tavuk ciğeri kullanılır. Karaciğer az tuzlu suda haşlanır, zarı çıkarılır, püre şeklinde sebze püresinin içine eklenir.

 

4–5 aylık bebek için örnek mönü

Sabah anne sütü

Öğlen anne sütü

İkindi 2–6 tatlı kaşığı meyve sebze suyu veya anne sütü

Akşam anne sütü ve/veya muhallebi*

Gece anne sütü**

* Muhallebi akşam yerine sabah öğününde de verilebilir. ** Bebek isterse


5–6 aylık bebek için örnek mönü

Sabah uyandığında anne sütü.
Sabah anne sütü ve 6–12 tatlı kaşığı muhallebi* (muhallebi yerine yoğurt da tercih edebilirsiniz)
Öğlen' 6–12 tatlı kaşığı meyve veya sebze püresi, içecek olarak kaynatılmış su veya anne sütü
İkindi Meyve püresi + yoğurt*** anne sütü
Akşam anne sütü
Gece anne sütü
* Muhallebi (muhallebi yerine yoğurt da tercih edebilirsiniz) sabah yerine akşam öğününde de verilebilir.
** Bebek isterse Patates püresi verilebilir.

6–8 aylık bebek için örnek mönü

Sabah anne sütü
Öğlen anne sütü veya yarım kase muhallebi* (muhallebi yerine yoğurt da tercih edebilirsiniz)
1. seçenek: Etli sebze püresi ve yoğurt
2. seçenek: Tavuk ve patates
3. seçenek: Omlet

İçecek olarak kaynatılmış su veya anne sütü
İkindi Meyve püresi + yoğurt
Akşam Muhallebi (muhallebi yerine yoğurt da tercih edebilirsiniz)
Gece anne sütü**

* Muhallebi sabah yerine akşam öğününde de verilebilir. ** Bebek isterse Sabah uyandığında Sabah
Öğlen püresi

8–9 aylık bebek için örnek mönü

anne sütü (Saat 06:00–06:30)

Kahvaltı (Saat 08:00-09:00) , 1 yumurta, 1 ince dilim tereyağlı ekmek veya 3-4 bisküvi, peynir, reçel ya da tahin pekmez + anne sütü
Meyve suyu veya püresi (Saat 10:00-10:30)
Öğlen Sebze püresi (Saat 12:00-14:30) İçine bir yemek kaşığı et, tavuk, balık veya karaciğer konulabilir + anne sütü
İkindi Yoğurt + meyve püresi + ekmek ya da bisküvi (Saat 16:00-16:30)
Akşam Sütlü muhallebi (muhallebi yerine yoğurt da tercih edebilirsiniz) + anne sütü (Saat 19:30-20:30)
Gece Bebek istiyorsa gece anne sütü verilir.

4-9 Aylık bebekler nasıl beslenmeli ? 4-9 aylık bebeklere neler verebilirim? 4-9 aylık bebeğe neler yedirebilirim?

4-9 aylık bebek öğünü naıl olamalı 4 aylı bebek nasıl beslenir?

Sitemize En Son Yüklenenler

article thumbnailEğer tercihinizi insanlık tarihiyle yaşıt mesleklerden yapmak istemiyorsanız (tıp, öğretmenlik,...
article thumbnailBir çocuğun ekmeğe suya ne kadar ihtiyacı varsa anne-babaya o kadar ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı...
article thumbnailOKUL ÖNCESİ EĞİTİM (ANAOKULU-KREŞ-YUVA-ANASINIFI) NEDİR? NASIL OLMALIDIR?   Okul öncesi eğitim nedir?...

    denizli evden eve nakliyat hd porno izle
    yabancı dizi izle warez script porno izle hacklink shell indir