BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

o Bilkent Üniversitesi, Öğrencilerini güvenli ve cazip bir geleceğe hazırlamaktadır,

Üniversite'nin kısa geçmişine rağmen, mezunlar, çeşitli yerli ve yabancı kuruluşlarca aranılan kişilerdir. Bilkent Üniversitesi Kariyer Yönlendirme ve işe Yerleştirme Merkezi, öğrencilerin mezuniyetlerinden sonra, amaçları ve özelliklerine uygun alanlarda işe yerleştirilmelerine yardımcı olmaktadır. Merkez'e başvuranların tamamı bir işte çalışmaktadır, l 998 yılında sektörlerinde önder 338 kuruluş Üniversite'mize yöneticilerini göndermiş ve öğrenciler daha mezun olmadan cazip iş teklifleri almışlardır.


o Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi her yıl en yeni kitap ve dergiler ile zenginleştirilmektedir.

Kütüphanenin yıllık kitap alımları 2 milyon ABD doları üzerindedir. Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi haftanın yedi günü 9.00-23,30 saatleri arası sürekli olarak acıktır. Zengin kitap ve süreli yayın koleksiyonunun yanı sıra, müzik dinleme odaları, plak, "compact disc", ses ve görüntü kasetleri ve nota-partisyonları öğrencilerin hizmetindedir.
" İsteyen her öğrenci, günün 24 saati Jnternet'e
erişebilmektedir. Yerel ağa bağlı 3000 dolayında yüksek performanslı kişisel bilgisayar ile l 00 dolayında is istasyonu bu hizmetin altyapısını oluşturmaktadır. Tüm bu bilgisayarlar ile dünya çapındaki INTERNET bilgisayar ağına erişim sağlanmıştır. Bîlkent Üniversitesi'nin kendi kullanımı için doğrudan ABD'ye bağlı 2000 Kbit/sn hızında bir INTERNET hattı hizmet vermektedir.


o Bükent Üniversitesinde Öğrenciler dersleri ve öğretim üyelerini değerlendirir.

Bu değerlendirmeler, dönem bitip notlar verildikten sonra, gizli tutulmak kaydı ile Bölüm Başkanlığı, Dekanlık ve Rektörlüğe iletilmektedir. Bu uygulama, Bilkent Üniversîtesi'ndeki katılımcı eğîtim-öğretim sürecinin temel özelliklerinden biridir.


o Bilkent Üniversitesi, modern tesislerinde öğrencilerine geniş yurt olanakları sağlamaktadır.


Üniversite yurtlarında odalar, dört kişilik, iki kişilik ve bir kişiliktir. Yurtlarda okuma ve oturma odaları, TV salonları, masa tenisi ve bilardo odaları, mini mutfaklar ve çamaşır yıkama odaları bulunmaktadır. Odalar ayrıca Bilgisayar Merkezine fiber optik hatlarla bağlı ağ donanımları ile hazır konumdadır. Bu ağ aracılığı ile öğrenciler kendi kişisel bilgisayar hesaplarına erişebilecekleri gibi, internet ve WEB olanaklarından sınırsızca yararlanabilmektedirler.


o Bilkent Üniversitesi çeşitli spor olanakları sunmaktadır.

Üniversite'de, içinde tam donanımlı kondisyon odaları bulunan 1000 seyirci kapasiteli bir spor salonunun yanı sıra, iki spor salonu, acık ve kapalı tenis kortları, aerobik/step stüdyoları, basketbol sahaları, voleybol sahaları, çim futbol İle mini futbol sahaları ve diğer olanaklar bulunmaktadır. Üniversitemiz 11 spor dalında Üniversitelerarası spor yarışmalarına katılmaktadır.

Bilkent Üniversitesi işletme Fakültesi'ne girdiğimde ailem benimle gurur duymuştu. Şimdi 3. sınıftayım ve okulumun bana sağladıği olanakları, vizyonu geniş eğitim kadrosu ile birlikte, hem kariyerim hem de sosyal yaşantım açısından en iyi şekilde değerlendirirken farkı yaşıyor ve seçimimden dolayı kendimle gurur duyuyorum."
Gülru Özerten
işletme Bölümü Öğrencisi Bitirdiği lise: T.E.D. Ankara Koleji

"Uluslararası düzeyde bir bilim adamı olabilmek için elbette gayret ve azim kadar uygun koşullar da gerekir. Küçük sınıflarda, merak ederek, sorarak, tartışarak ve en önemlisi araştırarak işlenen dersler, son derece hızlı uluslararası bir bilgisayar ağı, aradığınız her makale ya da eseri bulabileceğiniz büyüyen bir kütüphane ve seçkin öğretim üyeleriyle yönetilen çalışmalar, bugünün ve yarının dünyasında bir matematik bölümünün gerektirdiklerini fazlasıyla karşılıyor. Ve bir üniversitede aranan en önemli öğelerden biri sosyal ortam, basketboldan bedmintona spor olanakları, senfoni orkestraları, dünyaca ünlü şefler ve solistler... Bütün bunlar hepimizin ilk tercihinin Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü olması için yeterli neden oluşturdu."


Bayram Yenikaya
Matematik Bölümü Öğrencisi
1994 ve 1995 Uluslararası Matematik Olimpiyatı Takımı Elemanı Bitirdiği lise: izmir Özel Yamanlar Lisesi


Caner Kazancı
Matematik Bölümü Öğrencisi
1995 Uluslararası Matematik Olimpiyatı Takımı Elemanı Bitirdiği lise: izmir Fen Lisesi


Aytek Erdil
Matematik Bölümü Öğrencisi
1995 Uluslararası Matematik Olimpiyatı Takımı Elemanı
Bitirdiği lise: Ankara Atatürk Anadolu Lisesi